Gogle narciarskie zabezpieczają nasze oczy przed urazami i promieniowaniem UV, mają też inne bardzo ważne funkcje.

 

Po pierwsze dopasowanie


Gogle narciarskie powinniśmy mierzyć z kaskiem w którym będziemy jeździć. Istotne jest odpowiednie zgranie kasku z górną ramką naszych gogli. Większość z nas zapomina jednak o dopasowaniu uszczelki do naszych kości policzkowych i nosa. W tym rejonie gogle powinny dobrze przylegać do twarzy a pod uszczelką nie powinno być wolnej przestrzeni. Jeśli zapomnimy o tym aspekcie doboru gogli narciarskich nawet najlepsze szyby, wyposażone w najlepsze warstwy zapobiegające zaparowaniu już po kilku chwilach na stoku pokryją się warstą skroplonej pary wodnej.

Po drugie komfort

Dobrze dopasowane gogle narciarskie to element wyposażenia narciarza, który oprócz oczywistej funkcji zabezpieczającej winien cechować się odpowiednim poziomem komfortu. W gamie gogli znajdziemy ramki stworzone do różnych twarzy, o różnych cechach anatomicznych jak wielkość owalu twarzy, wysokości czoła, wielkość nosa i kształt kości policzkowych. W ofercie SCOTT znajdziemy również gogle z możliwością zmiany kształtu ramki w okolicach nosa i policzków, w celu lepszego dopasowania i zapewnienia większego komfortu u narciarza. Ramka gogli nie powinna nas uwierać, kask nie może spychać gogli w dół i utrudniać oddychania przez nos.

Po trzecie funkcjonalność

Gogle narciarskie to nie tylko szyba z uszczelką. Przez kilkadziesiąt lat rozwoju zmieniały się szyby i kształty ramek. Zwiększyło sie pole widzenia, zyskaliśmy szkła cylindryczne i sferyczne, znajdziemy ramki dostosowane do okularów korekcyjnych. Największa rewolucja dokonała się jednak we właściwościach optycznych stosowanych szkieł. W goglach możemy rozróżnić kilka głównych grup stosowanych szyb:

DSC 4445 1108 DSC 4443 1107 DSC 4444 1106 DSC 4446 1109
Szyba przezroczysta S0* Amplifiler Illuminator S1* Amplifiler Enhacer S2* Amplifiler Enhacer Light Sensitive


1. Szyby przyciemniane - zmniejszają ilość światła docierającego do naszego oka, stopień przyciemnienia jest określany według parametru S w kategoriach od S0(całkowicie przezroczysta szyba) do S4(ilość światła ograniczona do nawet 93%). Szyby z filtrem Cat.S4 stosuje się na bardzo dużych wysokościach przy bardzo dobrej pogodzie i dużym nasłonecznieniu. W większości przypadków na słoneczne dni na stoku wystarczą szkła z filtrem S2 - S3. Szyby przyciemniane z filtrem S1 stosuje się w gorszych warunkach pogodowych - pochmurny dzień.
2. Szyby przezroczyste określane oznaczeniem S0 nie ograniczają ilości światła docierającego do naszego wzroku. Takich szkieł używamy przy bardzo złej pogodzie lub w nocy na oświetlonych stokach.
3. Optyka z fotochromem, charakteryzuje się reakcją na ilość światła na stoku. Szyby tego typu należą do najbardziej uniwersalnych ponieważ stopień przyciemnienia zmienia się wraz z pogodą i przy pochmurnej pogodzie może wynosić od poziomu S1(lekko przyciemniona) do S4 (mocno przyciemniona). Szyby z fotochromem spotykane w goglach narciarskich mają różne zakresy ograniczenia ilości swiatła i tak możemy spotkać zakresy od S1 do S2, od S1 do S3, S2 do S3, S2 do S4.
4. Inne ważne cechy optyki gogli rozwijały sie wraz z technologią. Zauważono, że przy ostrym świetle wzmocnionym przez liczne odbicia od śniegu, spada rozpiętość tonalna wzroku i postrzeganie szczegółów nieco ciemniejszych/jaśniejszych niż barwa otoczenia. Ogranicza to możliwość dostrzegania rysunku nierówności na śniegu i wybieranie bezpiecznego toru jazdy. Dlatego w wyżej przedstawionych szybach pojawiły się filtry wyostrzające kontrasty, które w wydaniu SCOTT zyskały miano "Amplifier". "Amplifier" to całe spektrum filtrów i warstw antyrefleksyjnych zmieniających szybę gogla w coś w rodzaju selektywnego pryzmatu, wpuszczającego światło o długościach fal najbardziej przydatnych w dostrzeganiu szczegółów w każdych warunkach oświetleniowych. W goglach SCOTT znajdziecie różne wcielenia tego patentu. W zależności od warunków do jakich stworzono gogle technologia Amplifier występuje jako Enhacer lub Iluminator. Pierwszy zestaw filtrów spotkamy w goglach na umiarkowane i dobre warunki pogodowe, ten drugi sprawdzi się we mgle i w trudnych warunkach. 

 

Więcej informacji o technologiach Amplifier znajdziecie klikając w link:

AMPLIFIER - JAKOŚĆ WIDZENIA

GOGLE W CORRADO

*Zdjęcia wykonano przy jednakowej nastawie aparatu w przeciągu kilku minut

 

ZNAJDZIESZ

NAS NA:

Corrado s.c. ul. Sukienna 9,
15-881 Białystok
Tel.: +48 85 742-46-58
Fax: +48 85 742-46-58


NA MAPIE

GOOGLE:

sklep4.jpg

rew narc

BIKE MTB29 ib02

CORRADO s.c. sklep-serwis rowerowo-narciarski